پسته داریس
خانه / پسته ایر ان / صادرات پسته ایران به اروپا

صادرات پسته ایران به اروپا

صادرات پسته ایران از دیرباز به کشور های اروپا در جریان بوده و اروپایها از مشتریان قدیمی پسته ایرانی بوده اند، اما در چند سال گذشته به دلیل شرایط خاص و پیچیده ای که کشور های عضو اتحادیه بر واردات محصولات غذایی ایران ایجاد کرده اند، این امر موجوب کاهش میزان صادرات شده است.

شاید بتوان گفت اروپایی ها جزء اولین خریداران پسته و مفز پسته ایران بوده اند و تجار ایرانی بازار اروپا را بازار سنتی خود می دانستند اما در چند سال اخیر به دلیل شرایط سیاسی و همچنین وجود کشوری قدرتمند همانند امریکا در تولید پسته جهان این امر سبب کاهش میزان صادرات پسته و مغز پسته از سمت ایران شده است.

امریکا به راحتی در سالیان اخیر بازار پسته ایران را در گوشه کنار دنیا تصاحب کرده و هر روز از میزان صادرات این محوصل ارز آور کاسته می شود.

صادرات انواع مغز پسته ایران به اروپا

اروپا از بزرگترین وارد کنندگان مغز پسته ایران هستند و با اینکه امریکا بازار پسته ایران در اروپا را مال خود کرده اما در زمینه مغز پسته نتوانسته رقیب قدرتمند برابر ایران باشد و آنهم دلیلش کیفیت بالا و تا حدودی بدون رقیب بوده مغز پسته ایران بشمار می رود.

انواع مغز پسته صادراتی به اروپا شامل موراد ذیل می باشد:

  • مغز پسته گلدار
  • مغز پسته کال معمولی
  • مغز پسته کال دوپوست شده

که هر کدارم در صنایع مختلف در قاره مورد استفاده قرار می گیرند منجمله، بستنی و شکلات سازی، آرایشی و بهداشتی، تزئین موارد خورکی و صنایع خوراکی مانند سوسیس و کالباس.

رزومه مغز پسته ایران کاملا برای اروپایی ها مشحص است اما باز در این چند سال بهانه های زیادی را در زمینه مسائل بهداشتی به این محوصل وارد کرده اند.

کدام نوع پسته از اروپا بیشترین خریدار را دارد؟

در میان انواع پسته های تولیدی ایران بیشتر درخواست از سمت اروپایی ها نوع فندقی و احمد آقایی می باشد، البته باید در نظر داشت که اروپا را باید به دو قسمت اتحادیه و کشور غیر اتحادیه تقسیم کرد.

روسیه  جزء اروپا محسوب می شود معمولا پسته های متوسط رو به پایین مانند آبخندان ها و پسته کیفیت پایین صادر می شود اما تا حدودی مجموعه اروپا درصدی از پسته های لوکس را درخواست دارند که موجب شد پای پسته های لوکس به کشور های این قاره باز شود

زمان آن رسیده که پسته لوکس ایرانی به دنیا معرفی شود و تا حدودی بتوان با توجه به کیفیت محصول ایرانی بازار از دست رفته ایران در اروپا که در چنگال امریکایی هاست بدست آورد.

استاندارد صادرات پسته به اروپا

در زمان صادرات پسته ایران به اروپا باید استاندارد های خاصی را رعایت نمود که موجب برگشت یا معدوم شدن بار ها نگردد.
در چنرین سال اخیر اتحادیه اروپا قوانین سختگیرانه ای در زمینه واردات مواد غذایی به خصوص از ایران وضع کرده است که مهمترین آن بحث افلاتوکسین و سم مانده است که موجب شده هر شرکتی توانایی صادرات به این مناطق را نداشته باشد.

شرکتی های محدودی هستند که می توانند شرایط سخت صادرات به اروپا را رعایت نموده و بحث گارنتی محصول تا مقصد را داشته باشند البته این گارنتی باید شرایطی را در بر گیرد که در بحث نحوه و شرایط صادرات پسته به اتحادیه اروپا مطرح می گردد.

بیشترین میزان خرید پسته در اروپا

اروپا به دو قسمت عمده میشه تقسیم بندی کرد:

  • روسیه و بلوک شرقی اروپا
  • اتحادیه اروپا

در این بین بیشترین میزان خرید مغز پسته برای اتحادیه اروپاست به خصوص کشور های نظیر آلمان، ایتالیا و سوئیس و عموم صادرات مغز پسته سبز کال ایران به این مناطق در جریان بوده و صادرات پسته ایران به روسیه هم در این چند سال روند تصاعدی به خود گرفته به خصوص پسته های ارزان قیمت.

بلوک شرقی اروپا و روسیه به دلیل اینکه سرانه در آمد آنها پایین بوده توانایی خرید پسته لوکس به صورت متناوب را ندارند اما باز درصدی از آنها درخواست کننده ی پسته لوکس ایرانی هستند و این مطلب در مورد اتحادیه اروپا این به طور کامل صادق نیست زیرا این اتحادیه معمولا بیش از 30 درصد پسته و مغز پسته خود را به صورت لوکس خریداری می کنند.

نحوه و شرایط صادرات پسته ایران به اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا به دلیل استاندارد های خاصی که در زمینه واردات مواد غذایی ایجاد کرده است شرایط پیچیده ای را برای فعلان اقتصادی ایرانی به وجود آورده و خیلی از شرکت ها توانایی کار با این اتحادیه را ندارند.

شرکت های محدوی که در زمینه صادرات پسته ایران به اروپا فعال هستند می توانند محصولات خود را به صورت گارنتی وار به این اتجادیه ارسال کنند البته با شرایط خاص.
یکی از این شرایط، نحوه ارسال است، برای اینکه گارنتی ریجکت محصول حفظ شود باید پسته و مغز پسته به صورت دریایی ارسال گردد و دلیل آن هم این است که کانتیر در کشور مبدا پلمپ شده و دیگر تا مقصد پلمپ آن باز نمی گردد این در صورتی است در سیسیتم ارسال زمینی و کامیون با اینکه محصول بسیار سریع تر به دست مشتری می رسد اما در مرز های بین کشور ها پلمپ ماشین باز می گردد و امکان صومه دیدن بار وجود دارد و به همین دلیل است که شرایط گارنتی ریجکتی برای جمل زمینی میسر نیست.

این یکی از موارد ذکر شده در نحوه و شرایط صادرات پسته ایران به اتحادیه اروپا با استفاده از گارنتی ریجکتی شرکت های معتبر در زمینه صادرات به این مناطق است.

کشور های هدف پسته ایران در اروپا

تمامی کشور های اروپایی هدف صادرات پسته ایران هستند اما بعضی از کشور ها مقاصد ویژه ای می باشند مانند فرانسه، ایتالیا، آلمان، روسیه و سوئیس که همگی از مشتریان قدیمی ایران نیز هستند.
البته اگر خواسته باشیم گستره اروپا درست ذکر کنیم می توانیم به دو قسمت شرق اروپا و کشور های اتحادیه اروپا تقسیم نمود که هرکدام نوع مخصوص خود را وارد می نمایند.

بسته بندی صادراتی پسته ایران به اروپا

بسته بندی صادراتی پسته ویژگی اصلی آن درخواست مشتری است اما یکسری محدودیت ها برای اروپا دارد.
معمولا بسته بندی های صادراتی ایران به دونوع کارتن و کیسه گونی تقسیم می شوند.

  • بسته بندی کارتن: این بسته بندی حتما محصول باید به صورت وکیوم شده و با رعایت کامل بهداشتی و عاری از هرگونه ضایعات فلزی باشد تا قوانین اتحادیه اروپا در آن رعات گردد
  • بسته بندی کیسه: این بسته بندی به صورت کیسه گونی های 50 کیلویی یا جامبو بگ های 500 کیلویی تا 1 تن عرضه می شود و در اروپایی شرقی معمولا 50 کیلویی و در اروپایی غربی جامو بگ درخواست های زیادی دارد.

مطلب پیشنهادی

صادرات پسته ایران

صادرات پسته ایران به هند

کسانی که کمی با بازار هند آشنا باشند از پسته احمدآقایی برای صادرات به آن …

دیدگاهتان را بنویسید